Tipy na výlet po lipenskému okolí: Vyšší Brod

12 km od Lipna nad Vltavou leží Vyšší Brod. Dříve to bylo jedno z míst, kde vory putovaly dále po Vltavě, až do Prahy. Dnes ho můžete prozkoumat detailněji díky ubytování ve Frymburku – hotelu Leyla.

Vyšší Brod: pokladnice přírodních i kulturních památek

Vydat si na výlet do Vyššího Brodu rozhodně stojí za to! V tomto městečku žije zhruba 2600 obyvatel. Město se rozkládá na jihovýchodní části Šumavy a je zde kousek do Horních Rakous.

Mezi Vyšším Brodem a Lipenskou přehradou se nachází Čertova stěna, ohromné kamenné moře. Nad řekou se tyčí známý vyšebrodský klášter. Navštívit musíte cisterciánské opatství Nanebevzetí  Panny Marie. Ve štíhlé bílé věži jsou ukryty zvony. Věže vévodí krajině. Za obrazem Vyšebrodské Madonny sem putovaly ve středověku davy poutníků. Jako zázrakem se zde dochovala také
knihovna, která čítala více než 70 000 svazků knih. Navštívit v této budově můžete i Poštovní muzeum.

Chrámový poklad

Chrámový poklad zahrnuje také kříž zvaný Závišův, který bývá stavěn na úroveň českých korunovačních klenotů. Tento relikviář pochází ze 13.století, je ze zlata a také velkého množství drahokamů a perel. Je v něm uložen ostatek dřeva Svatého kříže.

Úchvatné výlety

Pro výlety je zde řada cyklostezek, turistických cest i naučných stezek. Projít se můžete například po Opatské stezce, kde vede cesta prastarým lesem až k vodopádům sv. Wolfganga. Potkat zde  můžete i ledňáčky.

Vyšší Brod je také oblíbeným místem vodáků. Průtok Vltavy je zde poměrně stálý, lze si zde půjčit loďku, kanoe i raft. Až k hranicím s Rakouskem dojdete po turistické stezce Radvanov/Rading. Můžete zde stanout na nejjižnějším bodu ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.